Statut
Stowarzyszenie na rzecz poprawy edukacji medycznej
§ 1
Postanowienia ogólne
- Stowarzyszenie działa pod nazwą „INSTYTUT DOSKONALENIA KLINICZNEGO STOWARZYSZENIE NA RZECZ POPRAWY EDUKACJI MEDYCZNEJ”.
- Stowarzyszenie może posługiwać się skrótami nazwy „INSTYTUT DOSKONALENIA KLINICZNEGO” oraz „IDK”. Stowarzyszenie może posługiwać się anglojęzyczną nazwą “INSTITUTE OF CLINICAL IMPROVEMENT - ASSOCIATION FOR IMPROVING MEDICAL EDUCATION” lub wersją skróconą “INSTITUTE OF CLINICAL IMPROVEMENT”.
- Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie może działać również poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli odpowiednie przepisy prawa dopuszczają taką możliwość.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto stołeczne Warszawa.
- Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 713 z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu.
- Stowarzyszenia ma prawo używania pieczęci i odznak zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
§ 2
Misja Stowarzyszenia
- Misją Stowarzyszenia jest stworzenie platformy wymiany wiedzy oraz przestrzeni edukacyjnej pomiędzy lekarzami, farmaceutami oraz zawodami biomedycznymi mającej na celu wzrost wiedzy medycznej oraz podniesienie kompetencji zawodowych poprzez umożliwienie udziału w innowacyjnych projektach szkoleniowo-badawczych.
§ 3
Cele Stowarzyszenia
- Celem Stowarzyszenia jest:
- podnoszenie naukowego i specjalistycznego poziomu lekarzy, farmaceutów i innych zawodów biomedycznych,
- działalność naukowa i badawczo-rozwojowa, zwłaszcza w dziedzinie innowacji medycznych i nowoczesnych technologii,
- propagowanie postępów nauki wśród lekarzy, farmaceutów i innych zawodów biomedycznych
- zachęcanie i wdrażanie lekarzy, farmaceutów i innych zawodów biomedycznych do pracy naukowej,
- współdziałanie w doskonaleniu i specjalizacji lekarzy, farmaceutów i innych zawodów biomedycznych.
- Stowarzyszenie realizuje cele poprzez:
- wykonywanie prac naukowych, badawczych i innych, prowadzonych samodzielnie lub we współpracy z wyższymi uczelniami i innymi jednostkami badawczymi oraz podmiotami gospodarczymi,
- współdziałanie w organizowaniu ochrony zdrowia i rozwiązywaniu jej problemów - w szczególności z towarzystwami naukowymi, Ministerstwem Zdrowia, z Naczelną i Okręgowymi Izbami Lekarskimi/Aptekarskimi oraz ze związkami zawodowymi zrzeszającymi pracowników ochrony zdrowia,
- współdziałanie z właściwymi placówkami służby zdrowia, jednostkami organizacyjnymi gospodarki narodowej oraz instytucjami naukowymi w zakresie rozwoju nauki i zawodu lekarza, farmaceuty i innych zawodów biomedycznych,
- udział w konsorcjach naukowych oraz tworzenie grupy/sieci powiązanych jednostek naukowych o podobnych celach działania w zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności statutowej
- organizowanie posiedzeń, zjazdów i konferencji naukowych, wystaw i wycieczek naukowych,
- prowadzenie wykładów i kursów szkoleniowych, w tym internetowych,
- prowadzenie działalności wydawniczej
- współpracę z wszelkimi osobami oraz instytucjami o podobnych celach działania
- współpraca i utrzymywanie kontaktów naukowych z pokrewnymi stowarzyszeniami w kraju i za granicą
- tworzenie innowacyjnych projektów/przedsięwzięć edukacyjnych mających na celu podnoszenie kompetencji zawodów medycznych oraz biomedycznych
- realizowanie projektów/przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przyczyniających się do rozwoju nauk medycznych, biomedycznych i pokrewnych z wytworzeniem innowacyjnych usług/produktów z możliwością ich późniejszej komercjalizacji
- inne działania realizujące cele statutowe.
§ 4
Członkostwo w Stowarzyszeniu
- Członkostwo Stowarzyszenia nabywa się z chwilą podjęcia przez Zarząd uchwały o przyjęciu w poczet członków po uprzednim złożeniu deklaracji w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, w tym poprzez wypełnienie formularza online. Zarząd może odmówić przyjęcia w poczet członków.
- Zarząd prowadzi rejestr wszystkich członków.
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Osoba inna niż osoba fizyczna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie posiada członków:
- zwyczajnych,
- wspierających,
- honorowych.
- Członkiem wspierającym może zostać osoba deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
- Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia. Członkowie honorowi są ustanawiani przez Zarząd na wniosek członków Stowarzyszenia.
- Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają prawa głosu na Walnym Zebraniu, jak również biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w Walnych Zebraniach.
- Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń.
- Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.
- W zakresie nieuregulowanym powyżej prawa i obowiązki członków wspierających i honorowych są takie same jak członków zwyczajnych.
§ 5
Ustanie członkostwa
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w przypadku:
- złożenia przez członka rezygnacji z członkostwa w formie pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej,
- podjęcia uchwały Zarządu o wykluczeniu ze Stowarzyszenia – w przypadkach określonych w Statucie, >
- śmierci członka.
§ 6
Wykluczenie członka
Zarząd w drodze uchwały może wykluczyć członka ze Stowarzyszenia w następujących przypadkach:
- w razie naruszenia Statutu,
- w razie działania na szkodę Stowarzyszenia,
- w razie zalegania w zapłacie składek członkowskich przez okres dłuższy niż 3 miesiące,
- z powodu powtarzającego się niebrania udziału w pracach Stowarzyszenia,
- w razie utraty praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądu.
§ 7
Prawa członków Stowarzyszenia
Członek Stowarzyszenia ma prawo:
- uczestniczenia w Walnych Zebraniach Stowarzyszenia,
- uczestniczenia w bieżących pracach Stowarzyszenia,
- czynne i bierne prawo wyborcze do organów Stowarzyszenia,
- uzyskiwania informacji o działalności Stowarzyszenia,
- zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
§ 8
Obowiązki członka Stowarzyszenia
Członek Stowarzyszenia ma obowiązek:
- czynnego uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia,
- przestrzegania postanowień Statutu,
- przestrzegania uchwał podejmowanych przez organy Stowarzyszenia,
- regularnego opłacania składek członkowskich w przypadku wprowadzenia składki członkowskiej, przy czym Zarząd może zwolnić członków wspierających z obowiązku opłacania składki członkowskiej lub określić ją w innej wysokości.
§ 9
Organy Stowarzyszenia
Organami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie
- Zarząd
- Komisja Rewizyjna
- Rada Naukowa
§ 10
Walne Zebranie
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest walne zebranie członków Stowarzyszenia, zwane w niniejszym Statucie Walnym Zebraniem.
- W sprawach, w których Statut nie określa właściwości innych organów Stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do Walnego Zebrania.
- Do zakresu kompetencji Walnego Zebrania należy w szczególności:
- rozpatrywanie i zatwierdzanie bilansu oraz sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- uchwalanie Statutu i dokonywanie jego zmian,
- wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia.
- Uchwały Walnego Zebrania są podejmowane większością 2/3 głosów.
- Do odbycia Walnego Zebrania i podjęcia uchwał konieczna jest obecność co najmniej 50% członków Stowarzyszenia posiadających prawo głosu.
- Walne Zebranie zwołuje Zarząd. Uchwały w trybie określonym w ust. 9 – 14 mogą być podejmowane również z inicjatywy członków Stowarzyszenia bez zwołania Walnego Zebrania przez Zarząd.
- Walne Zebranie zwołuje się za pomocą listów wysłanych pocztą elektroniczną co najmniej dwa tygodnie przed terminem Walnego Zebrania.
- W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce Walnego Zebrania oraz szczegółowy porządek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany Statutu należy wskazać istotne elementy treści proponowanych zmian.
- Uchwały Walnego Zebrania pomimo braku formalnego zwołania Walnego Zebrania mogą być podejmowane w drodze korespondencyjnej – pocztą elektroniczną lub pisemnie.
- Uchwały podjęte w drodze korespondencyjnej są skuteczne, jeśli w głosowaniu korespondencyjnym weźmie udział co najmniej 50% członków posiadających prawo głosu, a do wszystkich członków posiadających prawo głosu został uprzednio wysłany pocztą elektroniczną lub pisemnie (na adres poczty elektronicznej lub adres do doręczeń podawany wraz z deklarację członkowską bądź odrębnie w formie pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej) projekt uchwały, która ma zostać podjęta wraz ze wskazaniem terminu, do którego głosy powinny zostać oddane oraz wraz z adresem poczty elektronicznej lub adresem do doręczeń, na który należy przesłać oddany głos.
- Możliwe jest oddanie części głosów pocztą elektroniczną a części głosów – pisemnie.
- Uchwały Walnego Zebrania mogą być podejmowane pomimo braku formalnego zwołania Walnego Zebrania również w przypadku, gdy wszyscy członkowie Stowarzyszenia są obecni, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia Walnego Zebrania lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.
- Możliwości głosowania korespondencyjnego nie stosuje się w przypadku, gdy przepisy prawa bądź niniejszy Statut wymagają głosowania tajnego.
- Jeżeli nie wszyscy członkowie podali adresy poczty elektronicznej i/lub adresy do doręczeń, głosowania korespondencyjnego nie można przeprowadzić.
§ 11
Zarząd
- Do zakresu kompetencji Zarządu należy:
- ustalanie kierunków działania Stowarzyszenia,
- realizacja celów Stowarzyszenia,
- prowadzenie spraw Stowarzyszenia, w tym podejmowanie decyzji o realizacji projektów oraz udział w ich realizacji,
- reprezentacja Stowarzyszenia na zewnątrz, w tym zaciąganie wszelkich zobowiązań i przyjmowanie oświadczeń,
- uchwalanie budżetu,
- organizacja i prowadzenie działalności gospodarczej Stowarzyszenia,
- prowadzenie gospodarki finansowej i zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia, jak również prowadzenie w tym zakresie dokumentacji Stowarzyszenia, w tym sprawozdań,
- zwoływanie Walnego Zebrania,
- określanie wysokości składki członkowskiej oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
- zatrudnianie i zwalnianie pracowników i współpracowników (w tym zleceniobiorców i wykonawców w ramach umów o dzieło) Stowarzyszenia,
- uchwalanie regulaminów wewnętrznych,
- powoływanie, koordynowanie i likwidacja działalności sekcji, komisji, oddziałów i innych wewnętrznych jednostek, a także powoływanie i odwoływanie ich kierowników i członków,
- podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia lub odmowy przyjęcia członków,
- podejmowanie uchwał w sprawie wykluczenia członków,
- rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków,
- rozpatrywanie sporów między członkami powstałych na tle działalności Stowarzyszenia,
- prowadzenie rejestru wszystkich członków,
- podejmowanie uchwał w sprawie ustanawiania i odbierania członkostwa honorowego,
- powoływanie i odwoływanie Rady Naukowej,
- uchwalanie regulaminu Rady Naukowej i określanie kierunków jej działania,
- podejmowanie uchwał o przynależności do innych organizacji, w tym organizacji międzynarodowych,
- ustanawianie pieczęci, odznak i innych oznaczeń Stowarzyszenia.
- Do składania oświadczeń w imieniu Stowarzyszenia wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu. W przypadku Zarządu jednoosobowego oświadczenia składa jedyny członek Zarządu.
- Zarząd składa się z od jednego do sześciu członków. Walne Zebranie może spośród członków Zarządu wybrać Prezesa, Wiceprezesa, jak również może określić inne funkcje członków Zarządu.
- Do Zarządu mogą być powołane osoby spośród członków Stowarzyszenia lub spoza ich grona.
- Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą Walnego Zebrania.
- 6. Członkowie Zarządu są powoływani na okres 5 lat na okres wspólnej kadencji. Kadencja członków Zarządu powołanych w trakcie kadencji ustaje z końcem wspólnej kadencji, o której mowa w zdaniu pierwszym. Członkowie Zarządu mogą być powoływani na kolejne kadencje.
- 7. Mandat członka zarządu wygasa wskutek:
- śmierci,
- rezygnacji,
- odwołania ze składu Zarządu, przy czym członek Zarządu może być odwołany jedynie z ważnych powodów,
- upływu okresu kadencji.
- W przypadku upływu okresu kadencji członkowie Zarządu pełnią swoją funkcję do dnia wyboru nowego Zarządu.
- Każdy członek Zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw Stowarzyszenia.
- Każdy członek Zarządu może prowadzić bez uprzedniej uchwały Zarządu sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności Stowarzyszenia.
- Jeżeli jednak przed załatwieniem sprawy, o której mowa w ust. 10, choćby jeden z pozostałych członków Zarządu sprzeciwi się jej przeprowadzeniu lub jeżeli sprawa przekracza zakres zwykłych czynności Stowarzyszenia, wymagana jest uprzednia uchwała Zarządu.
- Uchwały zarządu mogą być powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu Zarządu. Uchwały zarządu zapadają bezwzględną większością głosów. Uchwały Zarządu mogą zapadać również w formie określonej w § 10 ust. 9 - 14.
- W umowach między Stowarzyszeniem a członkiem Zarządu oraz w sporach z nim Stowarzyszenie reprezentuje członek Komisji Rewizyjnej wskazany w uchwale tego organu lub pełnomocnik powołany uchwałą Walnego Zebrania.
- Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją. Walne Zebranie może przyznać takie wynagrodzenie oraz określić jego wysokość i termin wypłaty.
- W przypadku, gdy liczba członków Zarządu spadnie poniżej minimalnej liczby określonej Statutem, Walne Zebranie powołuje członków Zarządu. W przypadku braku zwołania Walnego Zebrania uchwały mogą być podejmowane w trybie określonym w § 10 ust. 9 – 14.
§ 12
Komisja Rewizyjna
- Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym Stowarzyszenia.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy w szczególności:
- kontrola realizacji uchwał Walnego Zebrania,
- kontrola gospodarki finansowej i majątkowej Stowarzyszenia,
- ocena bilansu i sprawozdania Zarządu oraz przedkładanie Walnemu Zebraniu wniosków w tym zakresie.
- Komisja Rewizyjna składa się z od jednego do trzech członków. Walne Zebranie może spośród członków Komisji Rewizyjnej wybrać Przewodniczącego, jak również może określić inne funkcje członków Komisji Rewizyjnej.
- Do Komisji Rewizyjnej mogą być powołane osoby spośród członków Stowarzyszenia lub spoza ich grona.
- Członek Komisji Rewizyjnej jest powoływany i odwoływany uchwałą Walnego Zebrania.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej:
- nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
- nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej są powoływani na okres 5 lat na okres wspólnej kadencji. Kadencja członków Komisji Rewizyjnej powołanych w trakcie kadencji ustaje z końcem wspólnej kadencji, o której mowa w zdaniu pierwszym. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą być powoływani na kolejne kadencje.
- Mandat członka Komisji Rewizyjnej wygasa wskutek:
- śmierci,
- rezygnacji,
- odwołania ze składu Komisji Rewizyjnej,
- upływu okresu kadencji.
- W przypadku upływu okresu kadencji członkowie Komisji Rewizyjnej pełnią swoją funkcję do dnia wyboru nowej Komisji Rewizyjnej.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej mogą być powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają bezwzględną większością głosów. Uchwały Komisji Rewizyjnej mogą zapadać również w formie określonej w § 10 ust. 9 – 14.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 13
Rada Naukowa
- Rada Naukowa jest fakultatywnym organem doradczym Stowarzyszenia.
- Rada Naukowa składa się z jednego lub większej ilości członków.
- Rada Naukowa jest powoływana i odwoływana przez Zarząd.
- Członkowie Rady Naukowej są powoływani na czas nieoznaczony.
- 5. Mandat członka Komisji Rewizyjnej wygasa wskutek:
- śmierci,
- rezygnacji,
- odwołania ze składu Komisji Rewizyjnej.
- Rada Naukowa działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Zarząd.
§ 14
Majątek Stowarzyszenia
- Majątek Stowarzyszenia służy finansowaniu działalności statutowej Stowarzyszenia.
- Majątek Stowarzyszenia powstaje z:
- składek członkowskich,
- darowizn,
- spadków i zapisów,
- dochodów z własnej działalności,
- dochodów z majątku Stowarzyszenia,
- ofiarności publicznej,
- dotacji.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
- 4. Przedmiotem działalności gospodarczej Stowarzyszenia jest:
- 72.19.Z BADANIA NAUKOWE I PRACE ROZWOJOWE W DZIEDZINIE POZOSTAŁYCH NAUK PRZYRODNICZYCH I TECHNICZNYCH,
- 72.11.Z BADANIA NAUKOWE I PRACE ROZWOJOWE W DZIEDZINIE BIOTECHNOLOGII
- 74.90.Z POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA
- 58.11.Z WYDAWANIE KSIĄŻEK
- 58.13.Z WYDAWANIE GAZET
- 58.14.Z WYDAWANIE CZASOPISM I POZOSTAŁYCH PERIODYKÓW
- 58.19.Z POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA
- 62.01.Z DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OPROGRAMOWANIEM
- 62.02.Z DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI
- 63.12.Z DZIAŁALNOŚĆ PORTALI INTERNETOWYCH
- 82.30.Z DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ORGANIZACJĄ TARGÓW, WYSTAW I KONGRESÓW
- 85.59.B POZOSTAŁE POZASZKOLNE FORMY EDUKACJI, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
- Wszelkie środki pieniężne, powinny być przechowywane wyłącznie na rachunku bankowym Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
§ 15
Zmiana Statutu
Zmiana Statutu może zostać dokonana uchwałą Walnego Zebrania podjętą większością 3/4 głosów przy udziale co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.
§ 16
Rozwiązanie Stowarzyszenia
- Stowarzyszenie może być rozwiązane uchwałą Walnego Zebrania podjętą większością 3/4 głosów przy udziale co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.
- W razie rozwiązania się Stowarzyszenia na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 1, likwidatorami Stowarzyszenia są członkowie Zarządu, jeżeli uchwała Walnego Zebrania nie będzie stanowić inaczej.
- Uchwała o rozwiązaniu Stowarzyszenia określa cel, na który zostanie przeznaczony majątek Stowarzyszenia.